Typy na zimní výlety pro běžkaře i pěší

19.02.2011 01:16

 

Poslední víkend v lednu jsme strávily v Jindřichovicích a byly jsme poměrně akční.  Protože by se Vám, návštěvníkům, mohly hodit typy na výlety v okolí, přinášíme zprávu o tom, kde jsme byly. Bylo nádherné počasí a dobré světlo na focení :-)

V pátek jsme vyrazily na běžkařský okruh v Novém Městě pod Smrkem. Protože jsme byly poprvé, chvilku nám trvalo, než jsme našly nástupní místo. Tratě jsou spíše prošláplé ostatními běžkaři než upravené, místy vedou po cestě, kde jezdí i auta, takže se stopa občas i ztrácí. Jinak je ovšem okruh fajn. Nepotkáte davy lidí jako na magistrále. Jedete lesem, terén není příliš náročný a můžete volit různé varianty cest. Z obou stran je areál lemován silnicemi, takže se nemůžete ztratit ani, když to tam neznáte. Více informací o běžkařském okruhu v Novém Městě zde.

V sobotu jsme si daly od běžek volno a vyrazily jsem na pěší výlet do Srbské. Okolo vrtulí po zelené, kolem obřího mraveniště  a na rozcestí, kde odbočuje zelená na Dolní Řasnici, jsme se daly neznačenou cestou vpravo. Došly jsem až na Kamenný Vrch (stará pískovna) a po silnici se daly vpravo do Srbské. Měly jsem v plánu ještě dojít až na Bílou Skálu, ale bylo už pozdě a protože jsme neznaly cestu, nechtěly jsme riskovat, že se někde zamotáme. Takže tu máme na příště.

V Srbské je zajímavý kostel, který se navenek tváří, že není kostel, nebo Panský dům, ten má svou historii. Svou historii má i celá obec, ale dnes je hodně opuštěná. Domy vypadaly opuštěně a spíš asi slouží jako rekreační objekty, než na bydlení. Lidi jsme taky nepotkaly. Do vsi nejezdí ani vlak a je to ještě větší konec světa než Jindřichovice, u nás to v porovnání se Srbskou ŽIJE!.

V neděli jsme opět vytáhly běžky a vydaly se na Jizerskou magistrálu. Dojely jsme autem do Nového Města ke Spálené hospodě. Když jedete od Jindřichovic je to poslední odbočka vlevo před náměstím (u odbočky je i ukazatel na Spálenou hospodu). Dojedete až k lesu na nástupní místo na Jizerskou magistrálu a singltrek. Parkoviště se neupravuje, takže, když bude hodně sněhu, opatrně. Daly jsem se cestou nahoru okolo pramene Kyselky, přes Tišinu, k Nebeskému žebříku, který je už jen kousek od vrcholu Smrku a na Předěl. Cesta je upravovaná jak pro klasiky, tak bruslaře. Vyrážely jsme poměrně pozdě, takže jsme dojely jen na Předěl (původně jsme měly v plánu dojet až na Smědavu) a tam to obrátily zpět. Vyplatí se vyrazit brzy, protože až k Nebeskému žebříku je to do kopce (cca 7 km) a tam teprve začíná nádhera, tak ať máte čas si to užít. Dolů jsme jely cca půl hodiny, to opravdu jede.

Neváhejte a vyražte taky :-)